Okres zimy rozpoczyna czas, kiedy na polskich drogach robi się niebezpiecznie, ze względu na panujące warunki pogodowe. Oblodzone drogi i wczesny zmierzch powodują, że wystarczy chwila nieuwagi, aby przytrafiło się nieszczęście – przechodniom, kierowcom, ale również pasażerom. Ci ostatni nie mają bezpośredniego wpływu na prowadzenie auta.

Wypadki komunikacyjne, w których ucierpieli pasażerowie, nie są rzadkimi sytuacjami. Często zdarza się, że więcej obrażeń mają osoby podróżujące niż sami kierowcy. Czy w takich przypadkach należy się poszkodowanemu odszkodowanie? Co w sytuacji, kiedy kierowca spowodował wypadek, a ucierpiał pasażer?

Wypłacane pieniądze z polisy OC przysługują zarówno kierowcy samochodu, który uległ niezawinionemu wypadkowi, jak i pasażerom. Odszkodowanie należy się także w sytuacji, kiedy to kierowca pojazdu, w którym podróżujący się znajdował, spowodował wypadek. Przeszkodą do wypłacenia lub zmniejszenia świadczenia może być nieodpowiedzialne zachowanie pasażera, przyczyniające się do wypadku komunikacyjnego np. brak zapiętych pasów bezpieczeństwa.

Roszczenia odszkodowawcze w tego typu sprawach są trudne. Wymagają specjalistycznej wiedzy prawnej, jak i ekspertów, którzy – w przypadku sporu sądowego – wiedzą, jak się poruszać w tej rzeczywistości. Taką fachową obsługę zapewniają kancelarie odszkodowawcze.