W trakcie świąt wracamy do domów, aby spędzić czas z najbliższymi. Według policyjnych statystyk niektóre podróże skończyły się tragicznie. Zaledwie w ciągu kilku dni miały miejsce 443 wypadki drogowe. Najczęściej było to pokłosie nieuwagi, niedostosowania prędkości do warunków atmosferycznych czy prowadzenia pod wpływem alkoholu.

Okres świąteczny kojarzy nam się z beztroskim czasem, w którym spotykamy się z rodziną, spędzamy miłe chwile z przyjaciółmi, wręczamy sobie drobne upominki i regenerujemy siły przed wyzwaniami czekającymi na nas w kolejnym roku. Jak pokazują tegoroczne dane, święta to także czas wzmożonego ruchu na drogach, na których powinniśmy zachować szczególną uwagę i ograniczone zaufanie do innych kierowców.

Podczas tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia naszego bezpieczeństwa pilnowało 10 tys. policjantów, w tym aż 5 tys. funkcjonariuszy drogówki. Ilość wypadków w stosunku do 2017 roku spadła, jednak mimo to dla 36 osób był to ostatni wyjazd świąteczny w życiu. Niepokój wzbudza również ogromna liczba zatrzymanych nietrzeźwych kierowców. W tym roku były to aż 1272 osoby.

Co roku statystyki z tego szczególnego czasu, dają nam obraz tragicznych wydarzeń, które zdarzają się na polskich drogach. Za liczbami stoją jednak konkretni ludzie. Wspólnie zadbajmy o to, by móc w pełni cieszyć się czasem spędzonym z najbliższymi. Warto sprawdzić stan techniczny pojazdu przed jazdą, prowadzić auto wypoczętym i robić regularne przerwy, żeby zadbać o bezpieczeństwo swoje i najbliższych.

Miejmy nadzieję, że tendencja spadkowa się utrzyma i w kolejnym roku, dzięki edukacji i większemu poczuciu odpowiedzialności kierowców będziemy spokojniejsi o nas i naszych najbliższych, z którymi wspólnie spędzimy nie tylko święta, ale cały 2019 rok.